Radiološka obrada pacijenta u izolaciji zahtjeva dva radiološka tehnologa, „prljavog“ koji pozicionira detektor i pacijenta te „čistog“ koji se koristi pokretnim rtg uređajem i detektorom dok nije stavljen u zaštitnu vreću.
Iako oba tehnologa moraju poštivati mjere zaštite propisane za prostor izolacije, „čisti“ član tima ne dolazi u dodir s pacijentom, krevetom ili bilo čim što je pacijent mogao dotaknuti već se koristi uređajem i detektorom dok je van zaštitne vreće.
Prije samog ulaska u izolaciju potrebno je detektor staviti u zaštitnu vreću, skinuti i spremiti nakit ukoliko ga imamo.
Na samom ulazu u prostor izolacije nalazi se zaštitna oprema koju ćemo obući (rukavice, kapa, maska, naočale, zaštitno odijelo).
Postupak oblačenja zaštitne opreme:
Kada smo adekvatno obučeni i zaštićeni ulazimo u prostor izolacije do pacijenta.
„Prljavi“ član tima stavlja zaštićeni detektor ispod pacijenta dok „čisti“ član tima namješta rendgensku cijev u položaj za eksponiranje uz pridržavanje adekvatnih mjera zaštite od zračenja.
Kada završimo s eksponiranjem „prljavi“ član tima uzima zaštićeni detektor, skida zaštitu djelomično te pruža slobodni kraj detektora „čistom“ članu koji ga uzima dezinficira i pohranjuje u spremnik prijenosnog rendgenskog uređaja.
Pri izlasku iz prostora izolacije skidamo sa sebe zaštitnu odjeću na sljedeći način :
Rendgenski uređaj potrebno je prebrisati odgovarajućim dezinficijensom po završetku postupka odnosno prije povratka na odjel radiologije.
Izvor : Patient Care in Radiography – E-Book: With an Introduction to Medical Imaging
By Ruth Ann Ehrlich